Orchestra Matias a susținut un concert de Ziua Internațională a Romilor

Anul acesta am sărbătorit Ziua Internațională a Romilor la Manasia Hub, în data de 6 aprilie, în cadrul unui eveniment care s-a desfășurat pe parcursul întregii zile cu atelier de pictat tricouri cu tematică romă, mâncare la ceaun și s-a terminat cu concert de muzică ușoară. Orchestra Matias a cântat în deschiderea concertului nocturn cu un repertoriu de muzică clasică internațională și muzică romani. Copiii au deschis concertul cu imnul romilor “Djelem, djelem”, și timp de 30 de minute au cântat cu energie și mândrie cântece despre trecut și melodii bine cunoscute la nivel internațional. Atmosfera a fost relaxată, plăcută și toată lumea a apreciat spectacolul copiilor.

Pentru a înțelege mai bine atmosfera de la eveniment vă invităm să vedeți fragmente de la concert pe canalul nostru youtube https://youtu.be/jpf8sgoFURo.